Specjaliści w obróbce szkła technicznego home img
Ceramiczne, gięte szkło kominkowe img
Węgier Glass - O szkle wiemy wiecej niz myślisz img
Bezpieczne szkło hartowane img

Szyba bezpieczna hartowana - szyba poddana obróbce termicznej lub chemicznej w celu wytworzenia naprężeń powodujących wzrost wytrzymałości mechanicznej oraz pękających w wyniku udaru lub przeciążenia w sposób bezpieczny.

Szkło hartowane - właściwości

Szkło hartowane charakteryzuje się podwyższoną wytrzymałością mechaniczną i termiczną oraz szczególnym sposobem pękania przy rozbiciu na drobne nie kaleczące odłamki, przez co uważane jest za bezpieczne.

Szkła hartowane posiadają zwiększoną wytrzymałość mechaniczną i termiczną jako wynik określonego rozkładu naprężeń termicznych w płycie szklanej, w której przy symetrycznym, jednorodnym ochładzaniu uzyskuje się taki układ naprężeń, gdzie warstwy zewnętrzne stanowią strefę naprężeń ściskających, warstwy wewnętrzne strefę naprężeń rozciągających.

Naprężenia ściskające w powierzchniowych warstwach szkła umożliwiają przyłożenie obciążenia zginającego znacznie większego niż w przypadku szkła normalnie odprężonego poprzez skompensowanie naprężeń rozciągających i zmniejszenie w ten sposób wypadkowego naprężenia lokalnego. Średnie naprężenie niszczące dla szkła hartowanego przewyższa kilkakrotnie wytrzymałość zwykłego szkła. Zmniejszone zostaje również zjawisko statycznego zmęczenia szkła. Przez superpozycję naprężeń osiąga się zmniejszenie niebezpiecznego największego naprężenia rozrywającego, limitującego wytrzymałość szkła, co sprawia że uszkodzenia mechaniczne są mniej prawdopodobne

Szkło hartowane i zwykłe szkło - układ naprężeń występujących w szybie hartowanejRys. 1. Układ naprężeń występujących w szybie hartowanej.

W stanie zahartowania defekty powierzchniowe nie mogą się rozprzestrzeniać poprzez zewnętrzna strefę, znajdującą się pod naprężeniem ściskającym.

Po przekroczeniu wytrzymałości mechanicznej, szkło hartowane pęka na drobne i nieostre odłamki, przez co zaliczane jest do szkieł bezpiecznych. Szkło hartowane termicznie ma szerokie zastosowanie w budownictwie, meblach, sprzęcie AGD (zastosowane w kuchenkach dzięki wysokiej odporności termicznej), przemyśle motoryzacyjnym, komunikacji kolejowej, lotniczej, okrętowej, przemyśle transportowym i wielu innych gałęziach gospodarki.Pozostałe produkty z kategorii:

Nasze atuty
Jakość Węgier Glass
Profil technologiczny - Węgier Glass
Normy w Węgier Glass
Umiejętności
Badania w Węgier Glass
O szkle wiemy
więcej niż myślisz...
cert01cert02